apputeksnēšana
Bitēm ir liela nozīme augu apputeksnēšanā un dabā tās ir galvenās apputeksnētājas. Pastāv trīs apputeksnēšanas veidi – ar vēju, ūdeni un dzīvniekiem. Vairākums augu tiek apputeksnēti pateicoties dzīvniekiem. Zīdītājdzīvnieki, putni un kukaiņi pārnes putekšņus. Ziedu un augu svarīgākie apputeksnētāji ir kukaiņi. Kukaiņus iedala kārtās: vaboles, plēvjspārņi, divspārņi un tauriņi. Medusbites, kamenes un lapsenes pieder pie plēvjspārņu kārtas. No kukaiņiem apmēram 4/5 augu apputeksnē tieši medusbites.
Aptuveni 90 % no visas pasaules pārtikas daudzveidības nodrošina 100 augi un no tiem 70 apputeksnē bites. Bites Latvijā apputeksnē vairāk nekā 80 % ziedošo augu.
Bites ir galvenās augļu koku un krūmu apputeksnētājas. Ja ziedēšanas laikā dārzā nav bišu vai laika apstākļu dēļ traucēta bišu izlidošana, augļu ražas ir zemas, neraugoties uz augļu koku un krūmu rūpīgu kopšanu un mēslošanu.
Pētījumi liecina, ka augļu kokiem, ko apputeksnē bites, apaugļojas 20 un vairāk procentu no apputeksnēto ziedu kopskaita, turpretī bez bišu palīdzības apaugļoto ziedu skaits nepārsniedz 5-10%. No augļiem, ko apputeksnē bites, iegūst ne vien par 50-70 % augstākas ražas, bet arī augstākas kvalitātes augļus. Pēc svešaputes apaugļoto augļu vidējais svars ir par 40% lielāks, tajos vairāk cukura un citu vielu.
Pēc zinātnieku domām, biškopības netiešās produkcijas kopapjoms vidēji ir 10 reizes lielāks nekā tiešās ražotās produkcijas apjoms.
Arī bišu pievešana pie rapša, griķu u.c. sējumiem paaugstina tā ražu pēc dažādiem datiem no 10 – 20 % un tādās valstīs kā Lielbritānija, Zviedrija, Kanāda, ASV u.c. šis ir maksas pakalpojums ko nodrošina vietējo biškopju bites.