Bišu inde
Bišu indi jau senatnē uzskatīja par noslēpumainu vielu ar dziedniecisku spēku, ka pat sengrieķu medicīnas tēvs Hipokrats to dēvēja pat par brīnumlīdzekli.
Mūsdienu pētnieki atzīst, ka no apiterapijas produktiem tieši indei piemīt vislielākā iedarbība, tāpēc zinātnes degpunktā jautājums, kā visefektīvāk to lietot ārstēšanā.
Bišu inde ir bezkrāsains šķīdums ar specifisku smaku un garšu. Bišu inde satur dažas bioloģiski aktīvas vielas, tajā skaitā vielas, kas darbojas pret iekaisumu – melitīnu un adolapīnu. Tā bagātīgi satur arī tādas fizioloģiski aktīvas vielas kā dopamīnu, serotīnu, noradrenalīnu un histamīnu, kas visas kopā patiešām var mazināt dažādu slimību smagumu. Kā apgalvo bišu indes ieteicēji, tā stimulē arī imūnsistēmu.
Bišu indi ārstniecības nolūkos visbiežāk izmanto cilvēki, kas cieš no osteoartrīta, reimatoīda artrīta, ģikts, akūtām kakla sāpēm, hroniskām galvas sāpēm vai jebkurām citas izcelsmes sāpēm, psoriāzes, AIDS un multiplās skrelozes (MS). Tieši ar MS slimojošie atdzīst, ka bišu indes terapija patiesi palīdzot. Tā rezultātā Multiplās skrelozes apvienība pat piešķīrusi līdzekļus bišu indes iedarbīguma tālākai pētniecībai.
Bišu inde ārstē arī artrītu un reimatismu (ja vien cilvēks nav alerģisks) !
“Bišu inde uzbrūk artrīta un reimatisma slimības izraisītājfaktoriem, nevis tikai ārstē simptomus, kā to dara remdējošās brīnumzāles,” uzskatīja Dr. Jozefs Brodmens, viena no lielākajām medicīnas autoritātēm bišu indes terapijā, grāmatas “Bišu inde: dabisks dziednieciskais līdzeklis pret artrītu un reimatismu” (1962) autors. “Tā uzbrūk jau šūnu līmenī, kur sākas ikviena slimība. Tas ir svarīgi, jo sāpju remdēšana vai slimības ārējo izpausmju ārstēšana nekādi nenozīmē, ka šī slimība ir izārstēta. Ārstējot ar steroīdiem, ir pievienotais blakusefektu risks. Bišu inde nesatur nevienu no šiem riskiem, kas var izraisīt nāvi.”
2010. gadā reimatoloģijas asociētā profesore Suzana Beatrise Verisimo de Mello no Sanpaulu universitātes Brazīlijā nāca klajā ar zinātnisku pierādījumu, ka bišu inde izraisa glikokortikoīdu līmeņa palielināšanos – tie ir hormoni ar pretiekaisuma iedarbību.
Savukārt amerikāņu vēža pētnieki 2014 gadā paziņoja, ka bišu indes galveno peptīdu – melitīnu – varētu izmantot vēža ārstēšanā, jo laboratorijā šī viela parādīja, ka spēj apturēt krūts un ādas vēža šūnu vairošanos un tās iznīcināt. Jau piecu vai pat trīs gadu laikā pētnieki cer radīt zāles ar sintētiski iegūtu melitīnu, lai varētu tās pārbaudīt ar pacientiem.
- Amerikāņu zinātnieki no Vašingtona universitātes Medicīnas skolas pirms pāris gadiem atklāja: nanodaļiņas, kas satur bišu indes toksīnu melitīnu, var iznīcināt imūndeficīta vīrusu (HIV), vienlaikus nekaitējot apkārtējām šūnām. Piemēram, ja radītu vaginālo gēlu ar šo vielu, rastos iespēja vienkārši un efektīvi ierobežot HIV izplatību, kas izraisa AIDS.
Bišu indes terapija ilgus gadus praksē apliecinājusi savu efektivitāti dažādu hronisku un autoimūnu slimību ārstēšanā. To plaši lieto ne tikai pret artrītu un reimatismu, bet arī neiroloģijā (hronisks sāpju sindroms, multiplā skleroze, cerebrāla tromboze, dažādas etioloģijas muguras sāpju sindromi, neirīti u. c.), dermatoloģijā (ekzēmas, mikozes, kārpas, psoriāze u. c.), kardioloģijā (miokardīts, koronārā sirds slimība, augsts asinsspiediens, aritmijas u. c.), endokrīno slimību (hipertireoze, hipoglikēmija, menstruālie traucējumi u. c.) un imunoloģisko traucējumu gadījumos. Veselības problēmu saraksts, kurām bišu indes terapija var palīdzēt, tiek nemitīgi papildināts.
- Pirms uzsākt apiteraiju ar bišu indi, iepriekš vienmēr jāpārbauda veselības stāvoklis un jāpārliecinās par varbūtējo alerģiju pret bišu indi.
Viens bites dzēliens jūtīgiem cilvēkiem var izsaukt alerģisku reakciju, kuras novēršanai vajag sniegt pirmo medicīnisko palīdzību. Šo netradicionālo medicīnu nedrīkst izmantot arī cilvēki ar sirdsdarbības traucējumiem, tuberkulozi, cukurslimību, sifilisu, gonoreju, kā arī sievietes menstruālā perioda vidū, jo šiem cilvēkiem bišu inde var izraisīt dažādas veselības problēmas, bet pats dzēliens – šoku un iekaisumu.
Rakstam ir informatīvs raksturs. Pirms lietošanas konsultējieties pie sava apiterapeita.
Praktizējošie apiterapeiti Latvijā: Maruta Solvita Naudiņa un Ilona Radziņa, (vairāk informācijas meklējiet internetā).