Propoliss
Zinātnieki ir noskaidrojuši, ka propolisam piemīt antibakteriālas, antitoksiskas, pretiekaisumu, anestezējošas un stimulējošas īpašības. Propoliss efektīvi darbojas pat pret tādām baktērijām, pret kurām vēl nav atrastas iedarbīgas antibiotikas, savukārt dažādu antibiotiku lietošana kopā ar propolisu uzlabo to iedarbību.
Propoliss ir medicīnā visvairāk lietotais biškopības produkts. Propolisu lieto brūču, arī strutainu, herpētisku izsitumu, tonsilīta, faringīta, laringīta, stomatīta ārstēšanā, iekšķīgi pie gripas, ausu slimību, gastroenteroloģisko slimību, ginekoloģisko slimību, artrīta ārstēšanā u.c.
Propoliss mazina asinsreci, pazemina asinsspiedienu un holesterīna līmeni, ir antioksidants, tāpēc to ir lietderīgi izmantot sirds un asinsvadu slimību gadījumā. Propolisu lieto acu slimību un tuberkulozes gadījumā. Propolisa bioloģisko aktivitāti nosaka flavonoīdi.
Propolisam piemīt pretaudzēju aktivitāte sakarā ar antikancerogēniskām un antimutagēniskām īpašībām. Turklāt propolisa fenola savienojumi šūnās nomāc brīvo radikāļu kaitīgo ietekmi. Arī šādā veidā propoliss darbojas par pretvēža preparātu.
Tā sastāvā ir vairāki desmiti antibakteriāli savienojumi, pie tam tas ir efektīvs gan pret baktērijām, kuras ir jūtīgas pret sintētiskajām antibiotikām, gan pret tiem celmiem, kuri pret antibiotikām ir izturīgi. Ļoti svarīgi ir tas, ka pret propolisu līdz šim nav iegūtas rezistentas baktērijas, kā tas ir sintētisko antibiotiku gadījumā. Tas domājams jāskaidro ar to, ka tā sastāvā ir dažādas dabīgās antibiotikas ar ļoti plašu iedarbības spektru un šos daudzos aizsargvaļnus baktērijas nespēj pārvarēt.
Par propolisa antibakteriālo efektivitāti liecina arī gadījumi biškopju praksē, kad stropā iekļuvusi pele tikusi nodzelta un tā kā bites nav varējušas to izvilkt laukā, tā “pārlieta” ar propolisu, nav sadalījusies, stropā gaiss ir tīrs un svaigs. Arī Senajā Ēgiptē zināja par šīm propolisa īpašībām un izmantoja to faraonu mumificēšanā.
Dažas medicīnas jomas, kurās izmanto propolisa preperātus
- Elpošanas orgānu, ausu, kakla un deguna slimības
- Ādas slimības (psoriāze, vilkēdes, ekzēmas u.c.)
- Ķirurģijā (pēcoperācijas brūču sadzīšana,apdegumu ārstēšana)
- Stomatoloģijā (mutes dobuma slimības, kariozu zobu dobumos 4% spirta sķīdums mazina sāpes)
- Gastroenteroloģijā (kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas ārstēšanai, hroniska gastrīta ārstēšanai)
- Oftamoloģijā (acu pilienu izgatavošanai izmanto speciālu šķīdumu, jo ūdens izvilkums ir pārāk kairinošs
- Uroloģijā (akūta un hroniska prostatīta, adenomas ārstēšanai. Izmanto propolisa ūdens šķīdumu, propolisa tabletes, propolisa svecītes)
- Onkoloģijā (pētījumi rāda, ka propoliss kavē vēža šūnu augšanu)
- Sirds un asinsvadu slimības ( hipertonijas ārstēšanā, holesterīna satura samazināšanā, kapilāru sieniņu nostiprināšanai) Iegūti labi rezultāti lietojot 30% propolisa spirta šķīdumu 30 pilienu 3 reizes dienā.
Šo sarakstu varētu turpināt, bet raksta apjoms ir ierobežots un pieminēto slimību skaits pietiekami raksturo propolisa terapeitisko daudzveidību.
Propolisa medikamenti
Propolisa saturošu ārstniecības līdzekļu skaits ir liels, to gan nevar teikt par piedāvājumu mūsu aptiekās.Medus ar propolisu
Šeit tiek apvienotas divu unikālu produktu dziednieciskās īpašības. Produktam ir antiseptiska, atsvaidzinoša, brūču dziedinošās īpašības. To var lietot gan ārīgi, gan iekšķīgi, gan inhalācijām. Ārēji lieto grūti dzīstošu brūču un čūlu ārstēšanā, akūtu un hronisku iesnu (atšķaidot 1:3) un citu slimību ārstēšanai. Pārsvarā tomēr lieto iekšķīgi- šeit var uzskaitīt virkni slimību, sākot no mutes dobuma un smaganu iekaisumiem, beidzot ar hipertoniju, gastrītu, bronhiālo astmu, urīnpūšļa un nieru slimībām. Par devām ir jākonsultējas ar ārstu, tās atkarīgas arī no propolisa satura produktā, parasti gatavo 5%, 10%, 15% vai 20% propolisu medū.
Lai izgatavotu 5% produktu, ņem 5g sasmalcināta propolisa, ūdens vaniņā izkausē un pievieno 95g medus, maisa pāris minūtes līdz izveidojas viendabīga masa. Iegūtais produkts ir ar medum līdzīgu, dzeltenīgu krāsu, saldi rūgtenu garšu un patīkamu balzāma aromātu. Devas – apmēram 1 tējkarote 2-3 reizes dienā 15-30 dienas, tuberkulozes gadījumā 1.5-2 mēnešus, pēc 2 nedēļu starplaika kursu var atkārtot.Propolisa pilieni
Izgatavo ar dažādu koncentrāciju – 5%,10%,20% un 30%. Populārākais ir 15-30% šķīdums, lai to iegūtu 300g propolisa. Lai -iegūtu propolisu ar mazāku vaska saturu, to sasaldē, sasmalcina un uzlej ūdeni – vasks un citi piemaisījumi uzpeldēs, savukārt propolisa blīvums ir lielāks un tas nosēdīsies trauka apakšā. Propolisu izžāvē un pārlej ar 700ml 96% spirta (var iegādāties dažās aptiekās ar ārsta izrakstītu recepti), saskalo, novieto tumšā vietā un 5-7 dienas vairākas reizes dienā sakrata. Iegūst melni brūnu, aromātisku šķidrumu ar antiseptisku, pretiekaisuma un anestezējošu iedarbību. Izfiltrē caur marles audumu un sapilda tumšās pudelītēs ar hermētisku vāciņu. Lieto gan ārīgi, gan iekšķīgi. Iekšķīgi lietojot, kurss ir apmēram viens mēnesis, 10-15 pilieni 3x dienā atšķaidot ūdenī, pēc 2-nedēļu pārtraukuma kursu var atkārtot.Propolisa ziede
Izgatavo 5%,10%,15%,20%,30% vai 40% koncentrācijā. Paņem attiecīgu daudzumu propolisa, ūdens vanniņā izkausē un pievieno vazelīnu, nedaudz nesālīta sviesta un pastāvīgi maisot iztur līdz 80˚C temperatūrā. Izkāš caur marli un safasē. Jāuzglabā tumšā stikla traukā vēsā vietā. Lieto grūti sadzīstošas brūču ārstēšanā- mazina sāpes, aizkavē baktēriju vairošanos, pastiprina audu aizsardzības spējas un atjaunošanos. Izmanto arī ādas slimību (dermatīti, ekzēmas u.c.) ārstēšanā 10% ziedi var izmantot kā pretiesnu līdzekli- vates tamponu sasmērē ar ziedi un ievieto nāsīs.
Līdzīgi propolisa ziedei izgatavo arī propolisu eļļā.
Protams pats vienkāršākais līdzeklis -propolisa gabaliņi. Lieto kā košļājamās gumijas, veselīgs zobiem un atsvaidzina elpu. Labāk šeit izmantot propolisu ar lielāku vaska saturu. Košļājot propoliss palīdz arī elpošanas ceļu iekaisumu, gripas, angīnas gadījumā, tas ir arī lielisks profilaktisks līdzeklis.
Diemžēl taujājot vairākās Latvijas aptiekās neviens no augstāk minētajiem ārstniecības līdzekļiem nebija piedāvājumā. Acīmredzot ķīmisku, patentiem aizsargātu un dārgu medikamentu tirdzniecība ir daudz izdevīgāka.
Ļoti efektīva propolisa pielietošanas metode ir sekojoša:
Paņemiet propolisu, sērkociņa galviņas lielumā un saslapiniet to ar siekalām līdz tas kļūst mīksts, piestipriniet šo mazo gabaliņu uz žokļa aizmugurējiem zobiem (vaiga pusē) un atstājiet to tur uz nakti.
Šādā veidā ārstnieciskais efekts būs milzīgs, jo tas organismā uzsūksies ilglaicīgās un mazās, stimulējošās dozās.
Tas darbosies pret vīrusu infekcijām, kariesa, onkoloģiju, angīnu, paaugstinās organisma imunitāti utt.
Rakstam ir informatīvs raksturs. Pirms lietošanas konsultējieties pie sava apiterapeita.